wybrane morskie bóstwa i potwory

powyżej: Ukiyo-e przedstawiające Umi-bōzu autorstwa Kuniyoshi Utagawy

Umi-Bōzu – łysy potwór-ryba. Pojawiał się na środku morza i wywoływał silne wiatry oraz fale. Aby uniknąć zatopienia należało nie patrzeć na niego i zachować absolutną ciszę, jeśli ktoś wypowiedział jego imię potwór wywracał statek, na którym znajdował się nieszczęśnik.Mnich morski autorstwa Ulisse Aldrovandi (1522-1605)
Monstrorum Historiae, Bolonia 1642

Wikipedia: potwór morski, który miał zostać znaleziony na wybrzeżu bałtyckim na początku XVI wieku. Zabrano go następnie do Władysława Jagiełły, który zażyczył sobie, aby go zatrzymać. Istota została również pokazana grupie biskupów katolickich, w kierunku których miała wykonać kilka gestów, najwyraźniej chcąc przekazać im, że pragnie wrócić do morza. Jej życzenie zostało spełnione. Zgodnie z przekazem Konrada Gesnera, biskup morski wykonał znak krzyża i zniknął w odmętach.

o mnichu morskim na kanale Stało się!


wąż morski wg Olausa Magnusa, 1555

Wąż morski – legendarne stworzenie morskie, pojawiające się na przestrzeni wieków w relacjach ponad 1200 obserwatorów z różnych stron świata. W mitologii nordyckiejJormungand lub Midgårdsorm był wężem morskim, tak długim, że jego ciało okalało cały świat, Midgard.hafgufa (via Midjourney)

Hafgufa – żyje w wodach islandzkich. Wabi swoje ofiary upodabniając się do wyspy. W niektórych przekazach – wyspy to jej otwarte szczęki. Czeka, aż ryby spłyną do pułapki i połyka je.


herb Päijät-Häme

Vellamo, fińska bogini wody, jezior i mórz. Obdarzana szacunkiem przez rybaków, którzy proszą ją o obfitość połowów. Wysoka i piękna. Może wpływać na wiatr, kontrolować sztorm. Jej córkami są fale. Ma posiadać morskie krowy, które żyją na podwodnych polach. Czasem, w mgle porannej, przypływa z nimi na powierzchnię wody, by zjadły morską trawę.
Bogini nosi błękitną suknię, zrobioną z piany morskiej. Jest żoną boga morza, Ahti.

Velloa / j. fiński – ruch wód i fal.


Tiamat – babilońska bogini wód słonych, personifikacja chaosu. Zabita przez Marduka, który z części jej ciała utworzył ziemię i sklepienie nieba. Jej głowa i piersi stały się górami, z jej oczu wypłynął Tygrys i Eufrat.


Projekt Flet z dna Bałtyku. Sonabularium zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.