założenia projektu

Celem projektu stypendialnego jest stworzenie multifletu: cross-stylistycznej struktury, będącej funkcjonującym instrumentem.

Na prace w 2022 roku złoży się opracowanie koncepcji i budowa nowego instrumentu, a także jego implementacja dźwiękowa.

Instrument, który powstanie w wyniku planowanych prac, będzie miał charakter przestrzennego multifletu. Zależy mi na powstaniu złożonej struktury, z dwojakim rodzajem dźwięków. Zasady działania części elementów byłoby zbieżne z działaniem fletów – byłyby one uruchamiane powietrzem grającego. Elementy te mogą być samodzielnymi obiektami grającymi lub częściami, do których „podłącza się” głowę fletu poprzecznego, współczesnego lub historycznego. Drugi rodzaj elementów stanowiłyby obiekty, które dźwiękowo uruchamiane są po wpływem wiatru i wody. Umieszczenie konstrukcji w dawnym doku Stoczni Cesarskiej w Gdańsku pozwala na wprowadzenie tego rodzaju czynnika do planowanej struktury. Tak zaprojektowana struktura stałaby się interaktywnym instrumentem, w którym część dźwięków byłaby zdeterminowana wyborami grającego, a część wynikałaby z działania natury.

Zwieńczeniem projektu będzie implementacja dźwiękowa w postaci rejestracji autorskich improwizacji i kompozycji i stworzenia banku sampli dźwiękowych online, do wykorzystania przez innych twórców muzyki.

Inspiracją do realizacji projektu dawny europejski etos muzyka, wedle którego był on zarówno wykonawcą, kompozytorem, jak i budowniczym własnych instrumentów.

W pracy korzystać będę z pomocy rzeźbiarzy – Czesława Podleśnego i Ady Majdzińskiej, a także specjalistów z zakresu budowy nowych instrumentów z Polski, Francji i Holandii.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.