król. sonaty i listy

Fryderyk II był nie tylko świetnym flecistą i kompozytorem. Próbował swych sił także w poezji i filozofii oraz utrzymywał stałe kontakty z najwybitniejszymi umysłami swoich czasów. Zachowało się ponad 800 listów króla. Program koncertu skonstruowany został z młodzieńczych sonat i listów do Voltaire’a, a także z utworów ostatnich i dwóch „listów nienapisanych”.
W punkcie centralnym wieczoru znajdą się sonaty fletowe Fryderyka II. Były to utwory pisane ręką króla do osobistego wykonywania w trakcie koncertów odbywających się każdego wieczoru o godz. 19:00 w Berlinie bądź pałacu Sanssouci.
Utwory komponowane i grane przez króla wykonywane były dla wąskiego grona stałych odbiorców z kręgu królewskiego dworu. Nie były one ani wydawane, ani wykonywane przez innych flecistów. Jedyną osobą, która mogła odnosić się do królewskiej gry był jego mistrz fletu – Johann Joachim Quantz. Kompozycje Fryderyka są niezwykle wirtuozowskie, napisane z rzeczywistą znajomością barokowego fletu poprzecznego. Od jego czasów wykonuje się je nadal niezmiernie rzadko – tym razem pragniemy zaprezentowane będą nainstrumentach historycznych, tak jak mogły brzmieć w pokoju muzycznym pałacu Sanssouci.