flet z dna bałtyku : nagrania dla nmm


W 1995 roku zespół nurków z Narodowego Muzeum Morskiego prowadził badania w pobliżu wsi Dębki u ujścia Piaśnicy, podczas których odkryto wrak angielskiego statku handlowego General Carleton of Whitby. Historia odkrycia wraku wiąże się z legendą, którą opowiadano w okolicy od czasów katastrofy w 1785 roku.
Statek pływał między Anglią a krajami bałtyckimi. W czasie feralnego rejsu, kiedy to rozbił się u polskich wybrzeży, wiózł ładunek żelaza i dziegciu. Surowiec, rozlewając się po pokładzie podczas katastrofy, zabezpieczył dobytek marynarzy przed niszczącymi właściwościami wody morskiej. To pozwoliło archeologom na wydobycie szeregu cennych, doskonale zachowanych zabytków, wśród których znalazł się fife. Jest rodzaj wojskowego fletu poprzecznego o cylindrycznym, wąskim przekroju oraz dźwięku głośniejszym i ostrzejszym od pozostałych typów fletów poprzecznych.

https://www.wehikuldzwieku.pl/2020/02/21/fife-z-narodowego-muzeum-morskiego-zabrzmi-po-dwoch-wiekach-milczenia/
nagranie dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
O fife, dźwiękach XVII wiecznych statków i gwizdku z poroża jelenia z I wieku p.n.e. znalezionym na brzegu Wyspy Sobieszewskiej – IKM Gdańsk

artykuł o fife w Notesie Muzycznym